top of page

Pozitif Atölye 2015 yılı Kasım ayında Beyti Engin ve Filiz Kaya öncülüğünde açılan ve "Kişiye Özel Oyunculuk Eğitimi" ilkesini benimseyerek, oyunculuk eğitiminde yeni arayışlar içerisinde olan bir "Birlikte" eğitim atölyesidir.

Amacımız, oyunculuk performansını geliştirmek. Yöntemimiz ise kişiye özel, deneyimsel bir öğrenme serüveni. Bizim gücümüz, oyunculuk ve psikoloji disiplinlerini harmanlayabilmemizden gelmekte. Bu harmanla oyunculuk performansını geliştirmede yenilikçi, işe yarayan ve oyuncunun yararına - fiziksel, mental, duygusal - yöntemler sunuyoruz. Herkesin gelişim yolculuğunun farklı olduğuna ve öğrenmenin ancak kişiye özel bir yöntemle deneyimsel olarak sağlanabileceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda:

​​

  • Oyunculuk eğitimleri

  • Kişiye özel performans geliştirme çalışmaları

  • Beceri edindirme atölyeleri gerçekleştiriyoruz.

 

     Temel kabullerimiz:

  • Herkes oyunculuk yapabilir.

  • Herkesin performansı gelişebilir.

  • Oyunculuk eğitimi kişinin özelliklerine uygun olarak belirlenmeli, performansı ise kişiye özel işe yarayan yöntemlerle geliştirilmelidir.

  • Oyunculuk performansının temelinde sağlıklı bir iyi olma hali yatar. Yapılacak her türlü performans geliştirme çalışması, oyuncunun zihin-beden sağlığı kollanarak gerçekleştirilmelidir.

 

 

 

 

 

Beyti Engin

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden 2005 yılında mezun oldu. 2005 yılından itibaren Tiyatro Z, Dostlar Tiyatrosu, Talimhane Tiyatrosu, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Beşiktaş Belediyesi Prodüksiyon Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatroları, Emek Sahnesi, Pangar, Altıdan Sonra Tiyatro, Tiyatro Beş ve Beşiktaş Kültür Merkezi'nde görev aldı. Tiyatronun yanı sıra eğitmenlik ve seslendirme sanatçılığı da yapmaya devam etmektedir.

 

Rol aldığı Oyunlar: Yıldızların Altında(Aysa Prodüksiyon), Krapp'ın Son Bandı(Tiyatro Z), Aymazoğlu ile Kundakçılar(Dostlar Tiyatrosu), M.E.D.E.A.(Tiyatro Z), Kız Tavlama Sanatı(Talimhane Tiyatrosu), Ayna(Çıplak Ayaklar Kumpanyası), Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım(Beşiktaş Belediyesi Prodüksiyon Tiyatrosu), Sokağa Çıkma Yasağı, Dava, Aklı Havada, Külhanbeyi Müzikali (Bakırköy Belediye Tiyatroları), Macbeth(Pangar), Bekleme Salonu(Altından Sonra Tiyatro), Barış?(Tiyatro Beş), Kurusıkı(Beşiktaş Kültür Merkezi), Aşk Delisi (Oyun Atölyesi), Hababam Sınıfı (Beşiktaş Kültür Merkezi)

Yönettiği Oyunlar: Kırmızı Yorgunları (Emek Sahnesi), Barış? (Tiyatro beş) 

 

Filmler: Arif V 216, Düğüm Salonu, İlk Öpücük, Dört Köşe, Borç,  Yolsuzlar Çetesi, Şeytan Tüyü, Küçük Esnaf, Robinson Crusoe & Cuma, Güvercin Uçuverdi, 8 Saniye, Neden Tarkovski Olamıyorum, Eyvah Eyvah 3, İş Arıyoruz, Osmanlı Cumhuriyeti, Gölgesizler

 

14. Afife Tiyatro Ödülleri 'Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu' Sokağa Çıkma Yasağı - Bakırköy Belediye Tiyatroları

 

Filiz Kaya

Yeşilköy Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarından olan Kaya, İstanbul Ünivesitesi Psikoloji Bölümü’nün ardından aynı üniversitede Adli Tıp yüksek lisansını sürdürmektedir. Meslek eğitimleri içinde Çözüm Odaklı Terapi, Aile Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, NLP, Enerji Terapisi, Zihinsel Antrenman, EMDR  ve Gottman Çift Terapisi yer alan Kaya, çalışmalarında EMDR tekniğini yoğun olarak kullanmaktadır ve EMDR konusunda ülkemizdeki önemli araştırmacılardan biridir.  Çift ve evlilik terapisi eğitimlerini, John ve Julie Gottman’dan alan Kaya,  Sertifikalı Gottman Çift Terapisti aynı zamanda yöntemin eğiticisidir. Meslek hayatı süresince pek çok proje, araştırma ve eğitime imza atmış olan Kaya, son yıllarda çalışmalarını çiftler ve performans geliştirme konularında sınırlamıştır. Özellikle sahne sanatları ve sporda performans alanlarında çalışmakta olan Kaya, 2010 yılından bu yana, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde “Performans Psikolojisi” ve “Oyunculukta Psikolojik Hazırlık” derslerini vermektedir.

Eğitmenlerimiz

bottom of page