top of page
Heart and brain connected by a knot on a

Beyin gerçekten inanırsa duyguları harekete geçirir. 

Aynı durum tam tersi için de geçerlidir. 

Karakter Tasarım

2006 yılından bu yana Oyuncu Beyti Engin ve Uzman Psikolog Filiz Kaya birlikte Beş Duyuyla Zihinde Canlandırma esasına dayalı yöntemler üzerine çalışıyor. Bu süreçte sayısı neredeyse iki yüze varan profesyonel ya da amatör oyuncu ile çalışarak, birlikte deneyimleyerek ve sürekli gelişime açık olma ilkesini benimseyerek yeni ve kişiye özel bir oyunculuk eğitim sistemi oluşturdular.

Performans odaklı ve kişiye özel bir yöntem sunan Karakter Tasarım, öncelikle oyuncunun kendi kişisel farkındalıklarını artırarak hem mesleki hem de kişisel anlamda kendisine bir yol haritası çıkarmasını sağlıyor. Oyuncunun, dramaturji temellerinden beslenerek karakter dramaturjisine odaklanıp senaryo ya da oyun metnindeki karaktere ait işe yarar tüm verileri toplamayı öğrenmesi hedefleniyor.

Topladığı veriler doğrultusunda -ne kendisine ne de daha önce oynadıklarına benzemeyen- özgün bir karakter yaratması doğrultusunda ilerleniyor.

Son beş yıl içerisinde ülkemiz TV/Sinema sektörü içerisinde ses getiren Hercai, Dolunay, Siyah İnci, İyi Oyun, Maria ve Mustafa, Menajerimi Ara gibi birçok projenin oyuncuları sete çıkmadan önce bu yöntem ile karakterlerine hazırlanmıştır. 

  • Bu rolü çıkarabilecek miyim?

  • Aklımdan geçtiği gibi yorumlayabilecek miyim?

  • Benim kurduklarımla senaristin aklından geçenler aynı mı?

  • Sadece ezberlemek dışında da bir şeyler yapmam gerekiyor ama ne?

Bunlar ve benzeri birçok soruya cevap bulabileceğiniz, performans sırasında kendinizden ve ne oynadığınızdan emin​​ bir şekilde kendinizi akışa teslim edebileceğiniz bir deneyime ulaşmak için. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

​Karakter Tasarım Atölyesi profesyonel oyunculara yönelik workshop ya da birebir verilen derslerden oluşur.

bottom of page